MART 2020

 

WINNERS – MARCH 2020

 

 

CATEGORY: BEST PICTURE – FEATURE FILM
WINNER
Keman Ağıtları
Mehmet Tanrısever
Turkey
 
 
CATEGORY: BEST NARRATIVE – FEATURE FILM
WINNER
Keman Ağıtları
Mehmet Tanrısever
Turkey
 
 
CATEGORY: BEST DRAMA – FEATURE FILM
WINNER
Keman Ağıtları
Mehmet Tanrısever
Turkey
 
 
CATEGORY: BEST TURKISH – FEATURE FILM
WINNER
Keman Ağıtları
Mehmet Tanrısever
Turkey
 
 
CATEGORY: BEST FAITH BASED – FEATURE FILM
WINNER
Keman Ağıtları
Mehmet Tanrısever
Turkey
 
 
CATEGORY: BEST ISLAMIC – FEATURE FILM
WINNER
Keman Ağıtları
Mehmet Tanrısever
Turkey
 
 
CATEGORY: BEST DIRECTOR – FEATURE FILM
WINNER
Keman Ağıtları
Directed by Mehmet Tanrısever
Turkey
 
 
CATEGORY: BEST FILM ON DISABILITY ISSUE – FEATURE FILM
WINNER
Keman Ağıtları
Mehmet Tanrısever
Turkey
 
 
CATEGORY: BEST PRODUCER – FEATURE FILM
WINNER
Keman Ağıtları
Produced by Mehmet Tanrısever
Turkey
 
 
CATEGORY: BEST SCREENPLAY – FEATURE FILM
WINNER
Keman Ağıtları
Screenplay by Mehmet Tanrısever
Turkey
 
 
CATEGORY: BEST FREE SPEECH – FEATURE FILM
WINNER
Keman Ağıtları
Mehmet Tanrısever
Turkey
 
 
CATEGORY: BEST WOMEN DIRECTOR – FEATURE FILM
WINNER
Parkour(s) Aka Reset
Fatma Zohra Zamoum
Algeria
 
 
CATEGORY: BEST EXPERIMENTAL – FEATURE FILM
WINNER
Parkour(s) Aka Reset
Fatma Zohra Zamoum
Algeria
 
 
CATEGORY: BEST MUSIC – FEATURE FILM
WINNER
Manaroopa
Music by Sarvanaa
India
 
 
CATEGORY: BEST CULT– FEATURE FILM
WINNER
Manaroopa
Kiran Hegde
India
 
 
CATEGORY: BEST THRILLER – FEATURE FILM
WINNER
Manaroopa
Kiran Hegde
India
 
 
CATEGORY: BEST FOREIGN – FEATURE FILM
WINNER
Manaroopa
Kiran Hegde
India
 
 
CATEGORY: BEST TURKISH DOCUMENTARY – FEATURE FILM
WINNER
An
Hakan Aytekin
Turkey
 
 
CATEGORY: BEST DRAMA DOCUMENTARY – FEATURE FILM
WINNER
An
Hakan Aytekin
Turkey
 
 
CATEGORY: BEST SOCIAL JUSTICE DOCUMENTARY – FEATURE FILM
WINNER
Living On The Edge – Deglamourising Bollywood
Opender Chanana
India
 
 
CATEGORY: BEST FOREIGN DOCUMENTARY – FEATURE FILM
WINNER
Living On The Edge – Deglamourising Bollywood
Opender Chanana
India
 
 
CATEGORY: BEST PICTURE– SHORT FILM
WINNER
Alternate
Adrian Adamec
Slovakia
 
 
CATEGORY: BEST VISUAL EFFECTS – SHORT FILM
WINNER
Alternate
Adrian Adamec
Slovakia
 
 
CATEGORY: BEST CINEMATOGRAPHY – SHORT FILM
WINNER
Alternate
Adrian Adamec
Slovakia
 
 
CATEGORY: BEST THRILLER – SHORT FILM
WINNER
Alternate
Adrian Adamec
Slovakia
 
 
CATEGORY: BEST STUDENT FILM – SHORT FILM
WINNER
Teşekkürler Süpermen
Ozan Sertdemir
Turkey
 
 
CATEGORY: BEST NARRATIVE – SHORT FILM
WINNER
Khisa
Raj Pritam More
India
 
 
CATEGORY: BEST SCREENPLAY – SHORT FILM
WINNER
Khisa
Raj Pritam More
India
 
 
CATEGORY: BEST INDIE – SHORT FILM
WINNER
Good Man – Honor Your Father And Mother
Daniele Zinelli
Italy
 
 
CATEGORY: BEST ANIMATION – SHORT FILM 
WINNER
The Music Box
Joe Chang
Canada
 
 
CATEGORY: BEST TURKISH – SHORT FILM
WINNER
The Ruin
Esma Salman
Turkey
 
 
CATEGORY: BEST ACTOR – SHORT FILM
WINNER
The Ruin
Acted by Fatih Al
Turkey
 
 
CATEGORY: BEST ACTRESS – SHORT FILM
WINNER
26.02.92
Acted by Munevver Aliyeva
Azerbaijan
 
 
CATEGORY: BEST ART DIRECTOR – SHORT FILM
WINNER
26.02.92
Art Director by Farid Bey Karimov
Azerbaijan
 
 
CATEGORY: BEST MAKE-UP – SHORT FILM
WINNER
26.02.92
Make-up by Eldar Israfilov
Azerbaijan
 
 
CATEGORY: BEST FREE SPEECH – SHORT FILM
WINNER
Bir Varmış Bir Yokmuş
Oktay Alkan
Turkey
 
 
CATEGORY: BEST DRAMA – SHORT FILM
WINNER
Dönüş
Ahmet Sami Kuriş
Turkey
 
 
CATEGORY: BEST EDITING – SHORT FILM
WINNER
Dönüş
Edited by Ahmet Sami Kuruş
Turkey
 
 
CATEGORY: BEST DIRECTOR – SHORT FILM
WINNER
Kukli
Shyama Sundar Majhi
India
 
 
CATEGORY: BEST FIRST TIME DIRECTOR – SHORT FILM
WINNER
The Scenario
Jay Ruggiano
Italy
 
 
CATEGORY: BEST MUSIC – SHORT FILM
WINNER
The Scenario
Music by Laoum
Italy
 
 
CATEGORY: BEST CULT – SHORT FILM
WINNER
Sonsuz Uzay
Sahar Eletreby
Turkey