AWARD WINNERS

  •  
  • OFFICIAL SELECTIONS
  • NOVEMBER 2021
  •  
  • We Sock
  • Petri Puroaho
  • FINLAND
  •  
  •  
  • Tutopique #Spleen
  • Maurice Huvelin
  • FRANCE

 

  •  
  • MONTHLY WINNERS 
  • NOVEMBER 2021
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST PICTURE – FEATURE FILM
  • WINNER
  • South By Southwest
  • Steve Custodio
  • USA
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST PICTURE – SHORT FILM
  • WINNER
  • Lost People
  • Ahmet Sami Kuriş
  • TURKEY
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST DRAMA – SHORT FILM
  • WINNER
  • Cinnamon
  • Shahid Kamal
  • UK
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST EXPERIMENTAL – FEATURE FILM
  • WINNER
  • Belinda
  • Aykan Yucel Irwins
  • AUSTRALIA
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST DOCUMENTARY – FEATURE FILM
  • WINNER
  • Are You Icelandic?
  • Magnea Björk Valdimarsdóttir
  • ICELAND
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST SCI FI – SHORT FILM
  • WINNER
  • E – Happiness
  • Mahmut Taş
  • TURKEY
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST HORROR – SHORT FILM
  • WINNER
  • Maschera
  • Daniel Jiaxuan Huang
  • CHINA
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST THRILLER – FEATURE FILM
  • WINNER
  • Whistle Blowers
  • Antoine Collin
  • FRANCE
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST TRAVEL – SHORT FILM
  • WINNER
  • Experience Golden Slavonia
  • Bobby Bosko Grubic
  • CROATIA
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST MOUNTAIN – SHORT FILM
  • WINNER
  • Nightfall
  • Sergii Bogomolov
  • CANADA
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST WEB SERIES
  • WINNER
  • THE SZN
  • Malcolm Dwain Carter
  • USA
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST MUSIC VIDEO
  • WINNER
  • Elia Berthoud – Run!
  • Elia Berthoud
  • Switzerland
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST DRONE FILM
  • WINNER
  • Alaska: The Last Frontier
  • Chandler Bradley
  • USA
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST STUDENT – SHORT FILM
  • WINNER
  • Maschera
  • Daniel Jiaxuan Huang
  • CHINA
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST FIRST TIME DIRECTOR – FEATURE FILM
  • WINNER
  • Whistle Blowers
  • Antoine Collin
  • FRANCE
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST WOMAN DIRECTOR – FEATURE FILM
  • WINNER
  • Are You Icelandic?
  • Magnea Björk Valdimarsdóttir
  • ICELAND
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST DIRECTOR – SHORT FILM
  • WINNER
  • Cinnamon
  • Shahid Kamal
  • UK
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST ACTRESS – SHORT FILM
  • WINNER
  • Cousins
  • Vivian Feinberg
  • USA
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST ACTOR – SHORT FILM
  • WINNER
  • Lost People
  • Tuncay Sarı 
  • TURKEY
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST YOUNG ACTOR – SHORT FILM
  • WINNER
  • Lost People
  • Efe Yusuf Coşkun
  • TURKEY
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST SOUND DESIGN – FEATURE FILM
  • WINNER
  • Whistle Blowers
  • Antoine Collin
  • FRANCE
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST MUSIC – FEATURE FILM
  • WINNER
  • Whistle Blowers
  • Antoine Collin
  • FRANCE
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •