AWARD WINNERS

  • OFFICIAL SELECTIONS
  • MAY 2022
  •  
  • HOUSE
  • Hannah Martinez 
  • USA
  •  
  •  
  • ANGEL OF THE CORNER
  • Eleftherios Kostans
  • USA
  •  
  •  
  • LOVE OF TOMORROW
  • Adeh Baghdasarian
  • USA
  •  
  •  
  • OVERCAST
  • Marta Padysz & Dora Jakovina Fratric
  • SWITZERLAND
  •  
  •  
  • MONTHLY WINNERS 
  • MAY 2022
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST FOREIGN – FEATURE FILM
  • WINNER
  • ROACHED 
  • Kshitij Sharma 
  • INDIA
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST PICTURE – SHORT FILM
  • WINNER
  • WALL OF AIR
  • 耀 于
  • CHINA
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST DOCUMENTARY – FEATURE FILM
  • WINNER
  • WHEN TITANS CLASH SEASON 2
  • Pearl Forss 
  • SINGAPORE
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST DOCUMENTARY – SHORT FILM
  • WINNER
  • THE REBIRTH OF EL SALADO 
  • Andres Posse & Stephanie Bates 
  • COLOMBIA
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST NARRATIVE – SHORT FILM
  • WINNER
  • FOR ME FOR THE WORLD 
  • Chandrasekhar Rath 
  • INDIA
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST DRAMA – SHORT FILM
  • WINNER
  • NO
  • Kalyan Mantri
  • USA
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST EXPERIMENTAL – SHORT FILM
  • WINNER
  • TIGER (SILVER LOTUS)
  • Daniel Alexander Belton 
  • NEW ZEALAND
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST SHORT FILM ON DISABILITY ISSUE
  • WINNER
  • THE GIFT 
  • Alexander Genievsky
  • USA
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST SHORT FILM ON VIRUS
  • WINNER
  • PANDEMIA
  • Sam Sorenson
  • USA
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST COMEDY – SHORT FILM
  • WINNER
  • FUNNY YOU SHOULD SAY THAT 
  • Rob Tode 
  • USA
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST FAMILY – SHORT FILM
  • WINNER
  • FOR ME FOR THE WORLD 
  • Chandrasekhar Rath 
  • INDIA
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST CHRISTIAN – SHORT FILM
  • WINNER
  • COMING AFTER ME 
  • Armstrong Jaison 
  • USA
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST SCI-FI – FEATURE FILM
  • WINNER
  • CODE-D: THE HOUSE OF THE 8 WOMAN 
  • Kyoichi Komoto 
  • JAPAN

 

  •  
  • CATEGORY: BEST STUDENT – SHORT FILM
  • WINNER
  • SEA OF REGRET 
  • Yu Wang 
  • CHINA
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST MUSIC VIDEO
  • WINNER
  • FAR AWAY MAN 
  • William (Wil) Bryant Allen 
  • AUSTRALIA
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST ONE MINUTE FILM
  • WINNER
  • ONE LAST THING 
  • Logan Busbee 
  • USA
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST DIRECTOR – FEATURE FILM
  • WINNER
  • CODE-D: THE HOUSE OF THE 8 WOMAN 
  • Kyoichi Komoto 
  • JAPAN
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST DIRECTOR – SHORT FILM
  • WINNER
  • FUNNY YOU SHOULD SAY THAT 
  • Rob Tode 
  • USA
  •  
  •  
  •  
  •             CATEGORY: BEST WOMAN DIRECTOR – SHORT FILM
  • WINNER
  • TO BE
  • Anarelle Mus 
  • FRANCE
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST FIRST TIME DIRECTOR – SHORT FILM
  • WINNER
  • GRACE 
  • Wrya Mahmood & Dana Mahmood & Brian Nguyen 
  • CANADA
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST ACTOR – SHORT FILM
  • WINNER
  • SEA OF REGRET 
  • Zhi Fu Zhang 
  • CHINA
  •  
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST ACTRESS – FEATURE FILM
  • WINNER
  • CODE-D: THE HOUSE OF THE 8 WOMAN 
  • Ako Suizu 
  • JAPAN
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST SUPPORTING ACTRESS – FEATURE FILM
  • WINNER
  • CODE-D: THE HOUSE OF THE 8 WOMAN 
  • Asuka Shingu 
  • JAPAN
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST EDITING – FEATURE FILM
  • WINNER
  • THE BARBADOS PROJECT 
  • Thomas Burke & Stockton Miller 
  • BARBADOS
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST TRAILER – FEATURE FILM
  • WINNER
  • THE BARBADOS PROJECT 
  • Thomas Burke & Stockton Miller 
  • BARBADOS
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •