AWARD WINNERS

  • OFFICIAL SELECTIONS
  • JUNE 2022
  •  
  • MEMORIES OF ANOTHER
  • Victor Blaho
  • UK
  •  
  •  
  • BECAUSE WE COME FROM AFAR
  • Cédrick - Isham Calvados
  • FRANCE
  •  
  •  
  • A MATTER OF TRUST
  • L. T. Hewitt
  • UK
  •  
  •  
  • THE FLOW
  • Daniel Hale
  • USA
  •  
  •  
  • THE BIOLOGICAL AGING CHALLENGE
  • Gary Null & Roland Marconi
  • USA
  •  
  •  
  •  
  • MONTHLY WINNERS 
  • JUNE 2022
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST FOREIGN – SHORT FILM
  • WINNER
  • COLOR
  • Aliaksei Huk
  • RUSSIA
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST PICTURE – SHORT FILM
  • WINNER
  • FLOWER POT
  • Maghsoud Dashtban
  • TÜRKİYE
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST DOCUMENTARY – FEATURE FILM
  • WINNER
  • BITTER TASTE OF LOVE OR FRAU SCHINDLER’S LIST 
  • Igor Volosetsky 
  • RUSSIA
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST DOCUMENTARY – SHORT FILM
  • WINNER
  • NEVER ASK WHY 
  • Saurabh Dubey
  • INDIA
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST TURKISH DOCUMENTARY – FEATURE FILM
  • WINNER
  • LEYLA HANIM
  • İlke İşisağ
  • TÜRKİYE
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST DRAMA – SHORT FILM
  • WINNER
  • LIFE AGREEMENT 
  • Lu Li
  • CHINA
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST EDUCATIONAL – FEATURE FILM
  • WINNER
  • THE PATH OF STONES
  • Harrison Araújo 
  • BRASIL
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST INDIE – SHORT FILM
  • WINNER
  • LIFE AGREEMENT 
  • Lu Li
  • CHINA
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST SOCIAL JUSTICE – FEATURE FILM
  • WINNER
  • THE PATH OF STONES
  • Harrison Araújo 
  • BRASIL
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST SOCIAL JUSTICE – SHORT FILM
  • WINNER
  • COLOR
  • Aliaksei Huk
  • RUSSIA
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST TRAVEL – FEATURE FILM
  • WINNER
  • ZARAGOZA: SPANISH DEBUT
  • Iryna Melnyk Novak
  • SPAIN
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST TRAVEL – SHORT FILM
  • WINNER
  • THE REAL EGYPT
  • Alen Tkalcec
  • CROATIA
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST MUSICAL – SHORT FILM
  • WINNER
  • SADOQAT
  • Ruslan Saliev
  • UZBEKISTAN
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST MUSIC VIDEO
  • WINNER
  • MOVIE CLUB – “TRAB DOOR”
  • Jessamyn Violet & Vince Cuneo & Dustin Downing 
  • USA
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST DIRECTOR – SHORT FILM
  • WINNER
  • MEET THE BLUR WATER IN THE VAST WEST 
  • Chengchao Jiang 
  • CHINA
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST FIRST TIME DIRECTOR – SHORT FILM
  • WINNER
  • COLOR
  • Aliaksei Huk
  • RUSSIA
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST CINEMATOGRAPHY – SHORT FILM
  • WINNER
  • THE REAL EGYPT
  • Alen Tkalcec
  • CROATIA
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST MUSIC – SHORT FILM
  • WINNER
  • SADOQAT
  • Kyamran Tuychiev & Marat Maksudi
  • UZBEKISTAN
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST SOUND DESIGN – SHORT FILM
  • WINNER
  • THE REAL EGYPT
  • Alen Tkalcec
  • CROATIA
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •