AWARD WINNERS

  • OFFICIAL SELECTIONS
  • JULY 2022
  •  
  • ZIBA
  • Alireza Teimori
  • SWEDEN
  •  
  •  
  • SPADE K
  • Junwei Han
  • CHINA

 

  •  
  • MONTHLY WINNERS 
  • JULY 2022
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST PICTURE – FEATURE FILM
  • WINNER
  • I AM MINE ALONE
  • Richard Douglas Jensen
  • USA
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST PICTURE – SHORT FILM
  • WINNER
  • LA PERDITA ACUSTICA 
  • Ortac Genc
  • TÜRKİYE
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST DOCUMENTARY – FEATURE FILM
  • WINNER
  • PHOENIX: DAVID’S DREAM 
  • Vinícius Dônola
  • BRASIL
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST DRAMA – FEATURE FILM
  • WINNER
  • BREATH 
  • John Real 
  • ITALY
  •  
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST EDUCATIONAL – SHORT FILM
  • WINNER
  • WHY MAKE A WILL?
  • Dinesh Shukla 
  • INDIA
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST SOCIAL JUSTICE – FEATURE FILM
  • WINNER
  • I AM MINE ALONE
  • Richard Douglas Jensen
  • USA
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST NARRATIVE – SHORT FILM
  • WINNER
  • PROBAHO
  • Promita Bhown
  • INDIA
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST ISLAMIC – FEATURE FILM
  • WINNER
  • I AM MINE ALONE
  • Richard Douglas Jensen
  • USA
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST WESTERN – SHORT FILM
  • WINNER
  • A DOLLAR TO DIE FOR
  • Dean Sills
  • UK
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST SHORT FILM ON DISABILITY ISSUE
  • WINNER
  • INVISIBLE
  • Steve Downey
  • UK
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST COMEDY – SHORT FILM
  • WINNER
  • ANGEL
  • Amelia Annen
  • USA
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST THRILLER – FEATURE FILM
  • WINNER
  • WE ARE INVISIBLE
  • Sinhué Fernando Benavides
  • MEXICO
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST STUDENT – SHORT FILM
  • WINNER
  • THE MOON COASTER 
  • Yining Zhong
  • CHINA
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST MUSIC VIDEO
  • WINNER
  • NEVER ENOUGH IN A MILLION DREAMS
  • Andres Paredes
  • USA
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST TV SERIES
  • WINNER
  • CHASE N’ JADE
  • Edwin L. Williams II
  • USA
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST DIRECTOR – FEATURE FILM
  • WINNER
  • I AM MINE ALONE
  • Richard Douglas Jensen
  • USA
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST DIRECTOR – SHORT FILM
  • WINNER
  • THE MOON COASTER 
  • Yining Zhong
  • CHINA
  •  
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST WOMAN DIRECTOR – SHORT FILM
  • WINNER
  • THE RED ROSE AND THE WHITE ROSE
  • Xuebing Feng
  • USA
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST FIRST TIME DIRECTOR – FEATURE FILM
  • WINNER
  • THE LAST SUPPER
  • Halil İbrahim Gezer
  • TÜRKİYE
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST ACTOR – FEATURE FILM
  • WINNER
  • I AM MINE ALONE
  • Richard Douglas Jensen
  • USA
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST ACTRESS – FEATURE FILM
  • WINNER
  • I AM MINE ALONE
  • Zina Torab 
  • USA
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST ACTRESS – SHORT FILM
  • WINNER
  • ANGEL
  • Deniz Bulat
  • USA
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST CINEMATOGRAPHY – SHORT FILM
  • WINNER
  • HARES AND FOXES
  • Bobby López
  • IRELAND
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST SCREENPLAY – FEATURE FILM
  • WINNER
  • I AM MINE ALONE
  • Richard Douglas Jensen
  • USA
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST MOBILE FILM
  • WINNER
  • THE SEVEN APPLE
  • Zieon J Wong
  • CHINA
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST CINEMATOGRAPHY – FEATURE FILM
  • WINNER
  • THE MIRACLE OF SINNERS
  • Alessandra Usai
  • ITALY
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •