AWARD WINNERS

  • OFFICAL SELECTIONS  FEBRUARY 2021
  •  
  •  
  • The Corner
  • Qiongyuan Wu 
  • CHINA
  •  
  • For Money Or Love
  • Vianlix Mestey
  • USA
  •  
  • Yellow
  • Adrian Baluta
  • ROMANIA
  •  
  • The Lost Art Of Seasoning
  • Abo Arangham
  • INDIA
  •  
  • Bahaar
  • Yuvraaj Parashar
  • INDIA
  •  
  • Peekaboo!
  • Brett Jubinville & Troy McDonald
  • CANADA
  •  
  • The Runner
  • Michelle Danner
  • USA
  •  
  •  
  •  
  • MONTHLY WINNERS  FEBRUARY 2021
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST PICTURE – SHORT FILM
  • WINNER
  • Scarecrow
  • Umut Ulaş Er  
  • TURKEY
  •  
  • CATEGORY: BEST PICTURE – FEATURE FILM
  • WINNER
  • Beautiful Lure – A Modern Tale Of “Painted Skin”
  • Hiroshi Akabane 
  • JAPAN
  •  
  • CATEGORY: BEST DRAMA – SHORT FILM
  • WINNER
  • Luca
  • Gianluca Zoppa
  • ITALY
  •  
  • CATEGORY: BEST DRAMA – FEATURE FILM
  • WINNER
  • Beautiful Lure – A Modern Tale Of “Painted Skin”
  • Hiroshi Akabane
  • JAPAN
  •  
  • CATEGORY: BEST INDIE – SHORT FILM
  • WINNER
  • Matty Boy
  • Dr Shahid Kamal 
  • UK
  •  
  • CATEGORY: BEST FOREIGN – SHORT FILM
  • WINNER
  • Phone Hacking
  • Elimar Ugueto  
  • USA
  •  
  • CATEGORY: BEST NARRATIVE – SHORT FILM
  • WINNER
  • Roots
  • Lorenzo Follari 
  • SWEDEN
  •  
  • CATEGORY: BEST HORROR – SHORT FILM
  • WINNER
  • Soulmates
  • W. Trent Welstead 
  • USA
  •  
  • CATEGORY: HONORABLE MENTION HORROR – SHORT FILM
  • WINNER
  • È Solo Un Guico
  • Leonardo Barone
  • ITALY
  •  
  • CATEGORY: BEST DOCUMENTARY – FEATURE FILM
  • WINNER
  • Mad’ouk – Toughened By Life
  • Bharat Talaviya
  • INDIA
  •  
  • CATEGORY: BEST FAMILY – SHORT FILM
  • WINNER
  • Everything Is Goint To Be Alright
  • Brett Jubinville
  • CANADA
  •  
  • CATEGORY: HONORABLE MENTION FAMILY – SHORT FILM
  • WINNER
  • Are You Sleeping, Baby Bear?
  • Brett Jubinville
  • CANADA
  •  
  • CATEGORY: BEST EDUCATIONAL – SHORT FILM
  • WINNER
  • Phone Hacking
  • Elimar Ugueto  
  • USA
  •  
  • CATEGORY: BEST STUDENT – SHORT FILM
  • WINNER
  • The Lutist
  • Yavuz Üçer 
  • TURKEY
  •  
  • CATEGORY: BEST FAITH BASED – FEATURE FILM
  • WINNER
  • Wish To See You Smile
  • Annek Ray
  • INDIA
  •  
  • CATEGORY: BEST ISLAMIC – SHORT FILM
  • WINNER
  • Blood
  • Sahar Mirzaeinanfar
  • IRAN
  •  
  • CATEGORY: BEST ANIMATION – SHORT FILM
  • WINNER
  • On / Off
  • Nicolas P. Villarreal
  • ARGENTINA
  •  
  • CATEGORY: HONORABLE MENTION ANIMATION – SHORT FILM
  • WINNER
  • The Police After Me
  • Kayahan Kaya
  • TURKEY
  •  
  • CATEGORY: BEST EXPERIMENTAL – SHORT FILM
  • WINNER
  • Complaint
  • Peirui Yang
  • CHINA
  •  
  • CATEGORY: BEST ONE MINUTE FILM
  • WINNER
  • The Decisive Moment
  • Ben Lovejoy
  • UK
  •  
  • CATEGORY: BEST MUSIC VIDEO
  • WINNER
  • George Floyd: Say Their Names
  • Christopher R. Owens & Alyssa Dann 
  • USA
  •  
  • CATEGORY: BEST DIRECTOR – SHORT FILM
  • WINNER
  • Roots
  • Lorenzo Follari 
  • SWEDEN
  •  
  • CATEGORY: BEST DIRECTOR – FEATURE FILM
  • WINNER
  • Beautiful Lure – A Modern Tale Of “Painted Skin”
  • Hiroshi Akabane 
  • JAPAN
  •  
  • CATEGORY: BEST FIRST TIME DIRECTOR – SHORT FILM
  • WINNER
  • Blood
  • Sahar Mirzaeinanfar
  • IRAN
  •  
  • CATEGORY: BEST WOMAN DIRECTOR – SHORT FILM
  • WINNER
  • Phone Hacking
  • Elimar Ugueto  
  • USA
  •  
  • CATEGORY: BEST ACTOR – SHORT FILM
  • WINNER
  • Yaksharakkan
  • Deepakraj Gunasekaran 
  • INDIA
  •  
  • CATEGORY: BEST MUSIC – SHORT FILM
  • WINNER
  • Roots
  • Friðrik Margrétar-Guðmundsson 
  • SWEDEN
  •  
  • CATEGORY: BEST PRODUCER – SHORT FILM
  • WINNER
  • The Barbershop
  • Lisa-Marie Tonelli 
  • UK
  •  
  • CATEGORY: BEST EDITING – SHORT FILM
  • WINNER
  • Wish To See You Smile
  • Annek Ray
  • INDIA
  •  
  • CATEGORY: BEST POSTER 
  • WINNER
  • Wish To See You Smile
  • Annek Ray
  • INDIA
  •  
  • CATEGORY: BEST SOUND DESIGN – SHORT FILM
  • WINNER
  • Soulmates
  • James Jaffee
  • USA
  •  
  •  
  •  
  •