AWARD WINNERS

  •  
  • OFFICIAL SELECTIONS
  • DECEMBER 2021
  •  
  • The Makeover of Ashton Croyd
  • Øystein Kloster
  • GERMANY
  •  
  •  
  • Infinituum_National
  • Alfonso Otero
  • MEXICO
  •  
  •  
  • Inked Colorado
  • Yasent Oliver
  • USA
  •  
  •  
  • The Last Nap
  • Halasius Brandford
  • USA
  •  
  •  
  • Bloody Petrol
  • Reza Azadi
  • NETHERLANDS

 

  •  
  • MONTHLY WINNERS 
  • DECEMBER 2021
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST PICTURE – SHORT FILM
  • WINNER
  • Zenerù
  • Andrea Grasselli
  • ITALY
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST DRAMA – FEATURE FILM
  • WINNER
  • Not To Forget
  • Valerio Zanoli
  • USA
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST EXPERIMENTAL – FEATURE FILM
  • WINNER
  • Khora
  • Nalan Abbasoğlu
  • TÜRKİYE
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST DOCUMENTARY – SHORT FILM
  • WINNER
  • Tierra Del Fuego
  • Andrii Andreiev
  • UKRAINE
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST DOCUMENTARY – FEATURE FILM
  • WINNER
  • Autism Across The Globe
  • Rima Joseph Irani
  • LEBANON
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST TURKISH DOCUMENTARY – FEATURE FILM
  • WINNER
  • Mücadelem
  • Mübeyra Erkuş
  • TÜRKİYE
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST THRILLER – FEATURE FILM
  • WINNER
  • The Caregiver
  • Alfonso Otero
  • MEXICO
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST MOUNTAIN – SHORT FILM
  • WINNER
  • UTA: The Climb For Kosova
  • Jake Tupman & Jack Somerville
  • KOSOVA
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST SHORT FILM ON DISABILITY ISSUE
  • WINNER
  • Conversations With Carers
  • Daniel Lowenstein
  • UK
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST FOREIGN – SHORT FILM
  • WINNER
  • Mudo
  • Alfonso Otero
  • MEXICO
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST CHRISTIAN – SHORT FILM
  • WINNER
  • Journey To Reformation
  • Jeffrey Scott Richards
  • USA
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST SHORT FILM ON VIRUS
  • WINNER
  • I Think He’ll Be Alright
  • Jeffrey Scott Richards
  • USA
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST NATURE – SHORT FILM
  • WINNER
  • Tierra Del Fuego
  • Andrii Andreiev
  • UKRAINE
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST FAITH BASED – FEATURE FILM
  • WINNER
  • Bhagavadajjukam
  • Yadu Vijayakrishnan
  • INDIA
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST FAMILY – SHORT FILM
  • WINNER
  • Metres Apart
  • Teele Dunkley
  • UK
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST SOCIAL JUSTICE – SHORT FILM
  • WINNER
  • Dajla: Cinema And Oblivion
  • Arturo Dueñas
  • SPAIN
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST SOCIAL JUSTICE – FEATURE FILM
  • WINNER
  • Mücadelem
  • Mübeyra Erkuş
  • TÜRKİYE
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST MUSIC VIDEO
  • WINNER
  • Your Love
  • Tianyou Tian
  • CANADA
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST WOMAN DIRECTOR – SHORT FILM
  • WINNER
  • The Fear Of Finding Something Worse
  • Ronni August 
  • USA
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST CINEMATOGRAPHY – SHORT FILM
  • WINNER
  • Metres Apart
  • Paul Cook 
  • UK
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST ACTRESS – SHORT FILM
  • WINNER
  • Fan 666
  • Alejandro Otero
  • MEXICO
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST ACTRESS – FEATURE FILM
  • WINNER
  • Belinda
  • Morgan Young
  • AUSTRALIA
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST ACTOR – SHORT FILM
  • WINNER
  • Mudo
  • Alfonso Otero
  • MEXICO
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST SUPPORTING ACTRESS – FEATURE FILM
  • WINNER
  • Belinda
  • Merrilynn Brent
  • AUSTRALIA
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST MUSIC – SHORT FILM
  • WINNER
  • The Caregiver
  • Malaya Records
  • MEXICO
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST EDITING – SHORT FILM
  • WINNER
  • Tierra Del Fuego
  • Alexander Zu
  • UKRAINE
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST COSTUME DESIGN – SHORT FILM
  • WINNER
  • Eva
  • Luciana Balderrama
  • MEXICO
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •