AWARD WINNERS

 

  •  
  •  
  •  
  • OFFICIAL SELECTIONS
  •  AUGUST 2021
  •  
  •  
  •  
  • Infant
  • Marchin Skruch
  • IRELAND
  •  
  • Daring To Be Different
  • Marvin J Lowe
  • USA
  •  
  • Dina Layzis – Alone
  • Maria Skakun
  • USA
  •  
  • Deformity
  • Xihao Liu
  • CHINA
  •  
  •  
  • MONTHLY WINNERS 
  • AUGUST 2021
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST PICTURE – FEATURE FILM
  • WINNER
  • The Penitent Thief
  • Lucas Miles 
  • USA
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST PICTURE – SHORT FILM
  • WINNER
  • The Harvest
  • Ömer Faruk Yardımcı 
  • TURKEY
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST FOREIGN – SHORT FILM
  • WINNER
  • Unmasking
  • Khalid Hasan Khan 
  • PAKISTAN
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST WESTERN – SHORT FILM
  • WINNER
  • Killer Miller
  • Austin Spicer 
  • USA
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST DRAMA – SHORT FILM
  • WINNER
  • The Harvest
  • Ömer Faruk Yardımcı 
  • TURKEY
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST DOCUMENTARY – FEATURE FILM
  • WINNER
  • #Mycorona
  • Kirk Zeller 
  • USA
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST TURKISH DOCUMENTARY – FEATURE FILM
  • WINNER
  • Kivra “Afshars”
  • Şahin Yiğit 
  • TURKEY
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST EXPERIMENTAL – SHORT FILM
  • WINNER
  • Lost Soul Parts
  • Maziar Ghaderi 
  • CANADA
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST STUDENT – SHORT FILM
  • WINNER
  • The New Beginning
  • Yiğit Oğul Gökoğlu 
  • ESTONIA
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST HORROR – SHORT FILM
  • WINNER
  • Don’t Look Back
  • Nathan J. Allan 
  • UK
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST MUSICAL – FEATURE FILM
  • WINNER
  • Tyrants Of Tomorrow Telethon
  • Christopher Shorr 
  • USA
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST TRAVEL – SHORT FILM
  • WINNER
  • Rhodes – A Piece Of Life
  • Stamatis Liontos 
  • GREECE
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST FANTASY – SHORT FILM
  • WINNER
  • The Babylon Gardens
  • Karim Moussa 
  • EGYPT
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST SHORT FILM ON VIRUS
  • WINNER
  • A Walk In The Park
  • Maziar Ghaderi
  • CANADA
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST FREE SPEECH – SHORT FILM
  • WINNER
  • Lost Soul Parts
  • Maziar Ghaderi 
  • CANADA
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST CHRISTIAN – FEATURE FILM
  • WINNER
  • The Penitent Thief
  • Lucas Miles 
  • USA
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST CHRISTIAN – SHORT FILM
  • WINNER
  • Procrastination
  • Marvin J Lowe 
  • USA
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST FAITH BASED – SHORT FILM
  • WINNER
  • Procrastination
  • Marvin J Lowe 
  • USA
  •  
  • CATEGORY: BEST TURKISH – SHORT FILM
  • WINNER
  • The Harvest
  • Ömer Faruk Yardımcı 
  • TURKEY
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST TV SERIES
  • WINNER
  • The Hunt For Salamander
  • Dimitar Dimitrov 
  • BULGARIA
  •  
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST FIRST TIME DIRECTOR – SHORT FILM
  • WINNER
  • Steel Pen
  • Serhat Eryiğit
  • TURKEY
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST ACTOR – SHORT FILM
  • WINNER
  • A Walk In The Park
  • Maziar Ghaderi
  • CANADA
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST EDITING – SHORT FILM
  • WINNER
  • Rhodes – A Piece Of Life
  • Stamatis Liontos 
  • GREECE
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST SOUND DESIGN – SHORT FILM
  • WINNER
  • Don’t Look Back
  • Nathan J. Allan 
  • UK
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST COSTUME DESIGN – SHORT FILM
  • WINNER
  • Royal Beasts
  • Rachele Terrinoni 
  • UK
  •  
  •  
  • CATEGORY: BEST MUSIC VIDEO
  • WINNER
  • A Song Celebrating Lord God
  • Serina Aramaki 
  • JAPAN
  •  
  •  
  •